Aš susirgiau valgydamas riebius maisto produktus

Nors riebūs maisto produktai prisideda prie įvairių sveikatos būklių, įskaitant aukštą cholesterolio kiekį kraujyje ir širdies ir kraujagyslių ligas, tai yra ilgalaikės ligos. Jūs neturite tikėtis susirgti netrukus po valgio riebalų. Jei tai padarysite, gali būti tulžies pūslės liga, ir yra įmanoma, kad turite tulžies akmenų.

Pasak Merilendo medicinos centro, daugiau nei 25 milijonai amerikiečių vystosi tulžies akmenis. Žarnų akmenys susidaro iš tulžies pūslės, mažas organas šalia jūsų skrandžio ir kasos, kuris saugo ir išleidžia tulžį, kurią sintezuoja jūsų kepenys. Iš valgio esančio cholesterolio patenka į kepenis, kur jis jungiasi su junginiais žarnyne. Ši tulžis patenka į tulžies pūslę, kuri ją saugo tol, kol valgysite riebalų. Tulžies pūslė išskiria tulžį į skrandį, todėl druskos junginiai tulžyje išskiria riebalus. Nors tulikas laikomas tulžies pūslėje, cholesterolis ir pigmentas iš tulžies gali užkimšti akmenimis. Šie akmenys gali kauptis tulžies pūslėje arba pateikti kanaluose, jūsų kasoje arba apatinėje žarnoje. Kai tai įvyksta, akmenų apylinkės užterštos ir uždegamos, ir jūs jaučiate, kad serga.

Pasak Jackson / Siegelbaum gastroenterologijos, pusė žmonių, kuriems yra tulžies akmenys, niekada nenustato simptomų. Tiems, kuriems yra simptomų, tulžies pūslės liga dažniausiai pasireiškia su pertraukomis skausmingų skausmų epizodais, kurie yra vidurinėje arba viršutinėje dešinėje pilvo srityje. Skausmas, vadinamas tulžies skausmu, gali didėti epizodo metu ir gali spinduliuoti į viršutinę nugarą arba už krūtinkaulio. Jūs galite vėmėti ar jausti pykinimą. Skausmas gali trukti nuo vienos iki kelių valandų ir gali nuolat didėti per epizodus prieš pasitraukdamas. Gali atsirasti pykinimas ir vėmimas. Puolimai pakartojami, bet paprastai ne per tą pačią savaitę. Jei uždegimas išlieka ilgiau nei kelias valandas, kreipkitės į gydytoją, nes gali išsivystyti rimta būklė. Pavyzdžiui, akmenys gali migruoti į jūsų kasos kanalą ir į kasą, kur jie gali sukelti uždegimą ir sukelti pankreatitą.

Recidyvuojantis tulžies akmenų uždegimas gali sukelti tulžies pūslės randas ir standumą, kuris sukelia lėtinę cholecistito būklę. Lėtinio cholecistito simptomai yra dujos, pilvo skausmas po valgio ir lėtinis viduriavimas. Esant ūmiems cholecistito epizodams, tulžies akmenys dedama į cistinę kanalą, blokuojantys tulžies srautą. Kai taip atsitinka, galite jausti stiprų, pastovų, didėjantį skausmą, kuris išlieka kelias valandas ar kelias dienas, karščiavimas, šaltkrėtis, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas ir pilvo pūtimas. Simptomai dažnai sukelia didelius riebalinius valgius, tačiau simptomai atsiranda ne ilgiau kaip keletą valandų po valgio.

Jei turite šių simptomų, pasikonsultuokite su savo gydytoju, kuris greičiausiai nukreips jus į gastroenterologą. Jei išpuoliai yra retai, gydytojas gali rekomenduoti dietinius pokyčius, apimančius mažėjantį riebiųjų maisto produktų kiekį. Maistas neapsiribos tulžies akmenimis arba neišgydys jūsų sutrikusios tulžies pūslės, tačiau dieta su mažu riebalų kiekiu gali sumažinti naujų akmenų susidarymo riziką arba sukelti tulžies skausmą. Venkite maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug cholesterolio, trans, ar sočiųjų riebalų, tokių kaip kiaušiniai, margarinas, kiauliniai taukai, sviestas, nesmulkinti pieno produktai ir riebi mėsa. Saldūs, saldūs ir krakmolingi maisto produktai taip pat gali padidinti tulžies akmenų susidarymo riziką. Labai pluoštiniai maisto produktai gali sumažinti tolesnių tulžies akmenų atsiradimo riziką. Fiber sumažina blogų cholesterolio kiekį ir šveitimas jūsų žarnyne. Be to, vengti yo-yo dietos, dėl to padidėja rizika susirgti daugiau tulžies akmenų.

Tulžies akmenys

Simptomai

Cholecistitas

Gydymas